event burgee venue burgee

Emsworth Sailing Club

Youth Week 2020

Open Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew Rating R1 R2 Total Nett
1st RS 200 1260 Toby Greatorex Henry Langford 1046 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd LASER 4.7 ESC 2 Megan Farrer   1208 1.0 7.0 8.0 8.0
3rd RS FEVA XL 4983 Oscar Pitman James Healey 1244 6.0 2.0 8.0 8.0
4th LASER RADIAL 192558 Ollie Williams   1147 5.0 3.0 8.0 8.0
5th 2000 21431 Esme Greatorex Elizabeth Langford 1114 4.0 4.0 8.0 8.0
6th LASER 4.7 ESC 1 Eliza South   1208 3.0 10.0 13.0 13.0
7th RS TERA PRO 8 Julian Wilcock   1359 8.0 6.0 14.0 14.0
8th RS TERA PRO 1057 Lucy Pitman   1359 11.0 5.0 16.0 16.0
9th LASER 4.7 167541 Charlie Williams   1208 7.0 12.0 19.0 19.0
10th RS TERA PRO 1662 Ollie Bradshaw   1359 10.0 9.0 19.0 19.0
11th RS TERA PRO 2381 Eve Bradshaw   1359 12.0 8.0 20.0 20.0
12th RS TERA PRO 3585 Toby Field   1359 9.0 11.0 20.0 20.0
13th LASER RADIAL 151640 Freddy Southern   1147 14.0 13.0 27.0 27.0
14th RS FEVA XL 1001 Tristan Southern Beanie Southern 1244 13.0 14.0 27.0 27.0
15th LASER RADIAL 216001 Patrick Bonner   1147 18.0 DNC 18.0 DNC 36.0 36.0
15th RS TERA PRO 3169 Lottie Holland   1359 18.0 DNC 18.0 DNC 36.0 36.0
15th RS FEVA XL 7122 Julian Wilcock Ollie Osgood 1244 18.0 DNC 18.0 DNC 36.0 36.0

Tera Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew Rating R1 R2 Total Nett
1st RS TERA SPORT 3719 Thomas Jubb   1445 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd RS TERA SPORT 2072 Harry Jones   1445 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd RS TERA SPORT 1090 Isabella Palmer-Ward   1445 4.0 4.0 8.0 8.0
4th RS TERA SPORT 1761 Max Devonport   1445 6.0 3.0 9.0 9.0
5th RS TERA SPORT 1649 Conor Preston   1445 3.0 6.0 9.0 9.0
6th RS TERA SPORT 68 Harry Slight   1445 9.0 5.0 14.0 14.0
7th RS TERA SPORT 757 Olivia Le Quesne   1445 5.0 10.0 DNF 15.0 15.0
8th RS TERA SPORT   Gulliver Charlesworth   1445 8.0 7.0 15.0 15.0
9th RS TERA SPORT 614 Georgina Le Quesne   1445 7.0 10.0 DNF 17.0 17.0

Optimist Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Optimist 5813 Wilbur Palmer-Ward   1642 (2.0) 1.0 1.0 2.0 6.0 4.0
2nd Optimist 4597 Anna Sievers   1642 1.0 2.0 (8.0) 3.0 14.0 6.0
3rd Optimist 18 Laura Jubb   1642 3.0 3.0 2.0 (5.0) 13.0 8.0
4th Optimist 4788 Ruth Gawley   1642 (8.0) 4.0 4.0 1.0 17.0 9.0
5th Optimist 5006 Tegan Badcock   1642 4.0 (5.0) 5.0 4.0 18.0 13.0
6th Optimist 4186 Matthew Gawley   1642 7.0 (8.0) 3.0 7.0 25.0 17.0
7th Optimist 5575 Rollo Rollason   1642 5.0 (6.0) 6.0 6.0 23.0 17.0
8th Optimist 3133 Valentina Rollason   1642 6.0 7.0 7.0 (8.0) 28.0 20.0

R1 - Open Fleet - 2020-08-08 at 13.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 LASER 4.7 ESC 2 Megan Farrer   1208 0:20:38 0:17:05 1.0
2 RS 200 1260 Toby Greatorex Henry Langford 1046 0:17:59 0:17:12 2.0
3 LASER 4.7 ESC 1 Eliza South   1208 0:21:39 0:17:55 3.0
4 2000 21431 Esme Greatorex Elizabeth Langford 1114 0:20:11 0:18:07 4.0
5 LASER RADIAL 192558 Ollie Williams   1147 0:21:10 0:18:27 5.0
6 RS FEVA XL 4983 Oscar Pitman James Healey 1244 0:23:41 0:19:02 6.0
7 LASER 4.7 167541 Charlie Williams   1208 0:23:05 0:19:07 7.0
8 RS TERA PRO 8 Julian Wilcock   1359 0:28:36 0:21:03 8.0
9 RS TERA PRO 3585 Toby Field   1359 0:29:26 0:21:39 9.0
10 RS TERA PRO 1662 Ollie Bradshaw   1359 0:29:52 0:21:59 10.0
11 RS TERA PRO 1057 Lucy Pitman   1359 0:31:25 0:23:07 11.0
12 RS TERA PRO 2381 Eve Bradshaw   1359 0:31:50 0:23:25 12.0
13 RS FEVA XL 1001 Tristan Southern Beanie Southern 1244 0:34:37 0:27:50 13.0
14 LASER RADIAL 151640 Freddy Southern   1147 0:36:00 0:31:23 14.0

R2 - Open Fleet - 2020-08-08 at 13.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 RS 200 1260 Toby Greatorex Henry Langford 1046 0:26:08 0:24:59 1.0
2 RS FEVA XL 4983 Oscar Pitman James Healey 1244 0:32:02 0:25:45 2.0
3 LASER RADIAL 192558 Ollie Williams   1147 0:30:46 0:26:49 3.0
4 2000 21431 Esme Greatorex Elizabeth Langford 1114 0:30:20 0:27:14 4.0
5 RS TERA PRO 1057 Lucy Pitman   1359 0:37:04 0:27:16 5.0
6 RS TERA PRO 8 Julian Wilcock   1359 0:37:27 0:27:33 6.0
7 LASER 4.7 ESC 2 Megan Farrer   1208 0:33:31 0:27:45 7.0
8 RS TERA PRO 2381 Eve Bradshaw   1359 0:38:05 0:28:01 8.0
9 RS TERA PRO 1662 Ollie Bradshaw   1359 0:38:37 0:28:25 9.0
10 LASER 4.7 ESC 1 Eliza South   1208 0:35:23 0:29:17 10.0
11 RS TERA PRO 3585 Toby Field   1359 0:41:32 0:30:34 11.0
12 LASER 4.7 167541 Charlie Williams   1208 0:38:42 0:32:02 12.0
13 LASER RADIAL 151640 Freddy Southern   1147 0:44:37 0:38:54 13.0
14 RS FEVA XL 1001 Tristan Southern Beanie Southern 1244 0:49:21 0:39:40 14.0

R1 - Tera Fleet - 2020-08-08 at 13.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Place Points
1 RS TERA SPORT 3719 Thomas Jubb   1445 1 1.0
2 RS TERA SPORT 2072 Harry Jones   1445 2 2.0
3 RS TERA SPORT 1649 Conor Preston   1445 3 3.0
4 RS TERA SPORT 1090 Isabella Palmer-Ward   1445 4 4.0
5 RS TERA SPORT 757 Olivia Le Quesne   1445 5 5.0
6 RS TERA SPORT 1761 Max Devonport   1445 6 6.0
7 RS TERA SPORT 614 Georgina Le Quesne   1445 7 7.0
8 RS TERA SPORT   Gulliver Charlesworth   1445 8 8.0
9 RS TERA SPORT 68 Harry Slight   1445 9 9.0

R2 - Tera Fleet - 2020-08-08 at 13.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Place Points
1 RS TERA SPORT 3719 Thomas Jubb   1445 1 1.0
2 RS TERA SPORT 2072 Harry Jones   1445 2 2.0
3 RS TERA SPORT 1761 Max Devonport   1445 3 3.0
4 RS TERA SPORT 1090 Isabella Palmer-Ward   1445 4 4.0
5 RS TERA SPORT 68 Harry Slight   1445 5 5.0
6 RS TERA SPORT 1649 Conor Preston   1445 6 6.0
7 RS TERA SPORT   Gulliver Charlesworth   1445 7 7.0
8 RS TERA SPORT 757 Olivia Le Quesne   1445 DNF 10.0
8 RS TERA SPORT 614 Georgina Le Quesne   1445 DNF 10.0

R1 - Optimist Fleet - 2020-08-08 at 13.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Place Points
1 Optimist 4597 Anna Sievers   1642 1 1.0
2 Optimist 5813 Wilbur Palmer-Ward   1642 2 2.0
3 Optimist 18 Laura Jubb   1642 3 3.0
4 Optimist 5006 Tegan Badcock   1642 4 4.0
5 Optimist 5575 Rollo Rollason   1642 5 5.0
6 Optimist 3133 Valentina Rollason   1642 6 6.0
7 Optimist 4186 Matthew Gawley   1642 7 7.0
8 Optimist 4788 Ruth Gawley   1642 8 8.0

R2 - Optimist Fleet - 2020-08-08 at 13.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Place Points
1 Optimist 5813 Wilbur Palmer-Ward   1642 1 1.0
2 Optimist 4597 Anna Sievers   1642 2 2.0
3 Optimist 18 Laura Jubb   1642 3 3.0
4 Optimist 4788 Ruth Gawley   1642 4 4.0
5 Optimist 5006 Tegan Badcock   1642 5 5.0
6 Optimist 5575 Rollo Rollason   1642 6 6.0
7 Optimist 3133 Valentina Rollason   1642 7 7.0
8 Optimist 4186 Matthew Gawley   1642 8 8.0

R3 - Optimist Fleet - 2020-08-08 at 13.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Place Points
1 Optimist 5813 Wilbur Palmer-Ward   1642 1 1.0
2 Optimist 18 Laura Jubb   1642 2 2.0
3 Optimist 4186 Matthew Gawley   1642 3 3.0
4 Optimist 4788 Ruth Gawley   1642 4 4.0
5 Optimist 5006 Tegan Badcock   1642 5 5.0
6 Optimist 5575 Rollo Rollason   1642 6 6.0
7 Optimist 3133 Valentina Rollason   1642 7 7.0
8 Optimist 4597 Anna Sievers   1642 8 8.0

R4 - Optimist Fleet - 2020-08-08 at 13.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Rating Place Points
1 Optimist 4788 Ruth Gawley   1642 1 1.0
2 Optimist 5813 Wilbur Palmer-Ward   1642 2 2.0
3 Optimist 4597 Anna Sievers   1642 3 3.0
4 Optimist 5006 Tegan Badcock   1642 4 4.0
5 Optimist 18 Laura Jubb   1642 5 5.0
6 Optimist 5575 Rollo Rollason   1642 6 6.0
7 Optimist 4186 Matthew Gawley   1642 7 7.0
8 Optimist 3133 Valentina Rollason   1642 8 8.0

www.emsworthsc.org.uk/results/results-2020
sailing@emsworthsc.org.uk

www.emsworthsc.org.uk/page/junior-and-youth
juniors@emsworthsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com