event burgee venue burgee

Emsworth Sailing Club & Emsworth Slipper Sailing Club

3 race series 2020

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew Club Rating R1 R2 R3 Nett
1st DEVOTI D-ZERO 311 Simon Boylin   ESSC 1029 (17.0) 1.0 2.0 3.0
2nd RS AERO 7 2553 Mark Riddington   ESSC 1068 3.0 (5.0) 1.0 4.0
3rd DEVOTI D-ZERO 282 Jono Holland   ESC 1029 (8.0) 2.0 6.0 8.0
4th RS AERO 7 2321 Claire Power   ESSC 1068 (6.0) 3.0 5.0 8.0
5th LASER RADIAL 216001 Patrick Bonner   ESC 1142 (4.0) 4.0 4.0 8.0
6th 2000 2374 Jonny Hepworth Lou Duffy ESC 1109 (15.0) 10.0 3.0 13.0
7th LASER RADIAL 202551 Sophie Taylor   ESSC 1142 (16.0) 6.0 10.0 16.0
8th LASER RADIAL 61740 Wendy Reynaud   ESSC 1142 7.0 (11.0) 9.0 16.0
9th DEVOTI D-ZERO 173 Peter Jenkins   ESC 1029 9.0 7.0 (12.0) 16.0
10th DEVOTI D-ZERO 268 Simon Robinson   ESSC 1029 (10.0) 8.0 8.0 16.0
11th RS 600 979 Luke South   ESC 916 12.0 (13.0) 7.0 19.0
12th LASER RADIAL 177910 Sam Bradshaw   ESC 1142 (14.0) 9.0 11.0 20.0
13th RS AERO 9 2170 Greg Eaton   ESC 1014 1.0 (20.0 DNS) 20.0 DNS 21.0
14th RS AERO 7 3286 John Derbyshire   ESC 1068 2.0 (20.0 DNS) 20.0 DNS 22.0
15th FINN 89 Matt Johnson   ESSC 1049 5.0 (20.0 DNS) 20.0 DNS 25.0
16th DEVOTI D-ZERO 151 James Jenkins   ESC 1029 11.0 (20.0 DNS) 20.0 DNS 31.0
17th RS 200 4 Ian Jubb Stephanie Badcock ESC 1046 (20.0 DNS) 12.0 20.0 DNS 32.0
18th 2000 21527 Rob Southern Camilla Southern ESC 1109 18.0 14.0 (20.0 DNF) 32.0
19th DEVOTI D-ZERO 176 Ben Oakley   ESC 1029 13.0 (20.0 DNS) 20.0 DNS 33.0
20th RS 100 8.4 497 Marcus Chavasse   ESC 1004 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 48.0
20th 2000 22600 Guy Goodman Noel Coussens ESSC 1109 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 48.0
20th LASER 4000/ 4000 4304 Russell Payne Vikki Payne ESC 917 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 48.0
20th RS AERO 7 1618 Trevor Newley   ESC 1068 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 48.0

R1 - 2020-08-08 at 14.45

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 RS AERO 9 2170 Greg Eaton   ESC 1014 47.21 0.46.42 1.0
2 RS AERO 7 3286 John Derbyshire   ESC 1068 52.01 0.48.42 2.0
3 RS AERO 7 2553 Mark Riddington   ESSC 1068 52.47 0.49.25 3.0
4 LASER RADIAL 216001 Patrick Bonner   ESC 1142 56.50 0.49.46 4.0
5 FINN 89 Matt Johnson   ESSC 1049 53.18 0.50.49 5.0
6 RS AERO 7 2321 Claire Power   ESSC 1068 55.14 0.51.43 6.0
7 LASER RADIAL 61740 Wendy Reynaud   ESSC 1142 59.46 0.52.20 7.0
8 DEVOTI D-ZERO 282 Jono Holland   ESC 1029 54.28 0.52.56 8.0
9 DEVOTI D-ZERO 173 Peter Jenkins   ESC 1029 54.29 0.52.57 9.0
10 DEVOTI D-ZERO 268 Simon Robinson   ESSC 1029 54.57 0.53.24 10.0
11 DEVOTI D-ZERO 151 James Jenkins   ESC 1029 56.18 0.54.43 11.0
12 RS 600 979 Luke South   ESC 916 50.11 0.54.47 12.0
13 DEVOTI D-ZERO 176 Ben Oakley   ESC 1029 57.16 0.55.39 13.0
14 LASER RADIAL 177910 Sam Bradshaw   ESC 1142 1.03.54 0.55.57 14.0
15 2000 2374 Jonny Hepworth Lou Duffy ESC 1109 1.02.37 0.56.28 15.0
16 LASER RADIAL 202551 Sophie Taylor   ESSC 1142 1.06.32 0.58.16 16.0
17 DEVOTI D-ZERO 311 Simon Boylin   ESSC 1029 1.00.53 0.59.10 17.0
18 2000 21527 Rob Southern Camilla Southern ESC 1109 1.09.37 1.02.46 18.0
19 RS 200 4 Ian Jubb Stephanie Badcock ESC 1046 DNS   20.0

R2 - 2020-08-08 at 14.45

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 DEVOTI D-ZERO 311 Simon Boylin   ESSC 1029 9.16 0.09.00 1.0
2 DEVOTI D-ZERO 282 Jono Holland   ESC 1029 9.17 0.09.01 2.0
3 RS AERO 7 2321 Claire Power   ESSC 1068 9.48 0.09.11 3.0
4 LASER RADIAL 216001 Patrick Bonner   ESC 1142 10.42 0.09.22 4.0
5 RS AERO 7 2553 Mark Riddington   ESSC 1068 10.10 0.09.31 5.0
6 LASER RADIAL 202551 Sophie Taylor   ESSC 1142 10.59 0.09.37 6.0
7 DEVOTI D-ZERO 173 Peter Jenkins   ESC 1029 9.59 0.09.42 7.0
8 DEVOTI D-ZERO 268 Simon Robinson   ESSC 1029 10.04 0.09.47 8.0
9 LASER RADIAL 177910 Sam Bradshaw   ESC 1142 11.23 0.09.58 9.0
10 2000 2374 Jonny Hepworth Lou Duffy ESC 1109 11.36 0.10.28 10.0
11 LASER RADIAL 61740 Wendy Reynaud   ESSC 1142 12.05 0.10.35 11.0
12 RS 200 4 Ian Jubb Stephanie Badcock ESC 1046 11.46 0.11.15 12.0
13 RS 600 979 Luke South   ESC 916 10.24 0.11.21 13.0
14 2000 21527 Rob Southern Camilla Southern ESC 1109 13.26 0.12.07 14.0
15 RS AERO 9 2170 Greg Eaton   ESC 1014 DNS   20.0
15 RS AERO 7 3286 John Derbyshire   ESC 1068 DNS   20.0
15 FINN 89 Matt Johnson   ESSC 1049 DNS   20.0
15 DEVOTI D-ZERO 151 James Jenkins   ESC 1029 DNS   20.0
15 DEVOTI D-ZERO 176 Ben Oakley   ESC 1029 DNS   20.0

R3 - 2020-08-08 at 14.45

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 RS AERO 7 2553 Mark Riddington   ESSC 1068 17.57 0.16.48 1.0
2 DEVOTI D-ZERO 311 Simon Boylin   ESSC 1029 17.26 0.16.57 2.0
3 2000 2374 Jonny Hepworth Lou Duffy ESC 1109 19.15 0.17.21 3.0
4 LASER RADIAL 216001 Patrick Bonner   ESC 1142 20.06 0.17.36 4.0
5 RS AERO 7 2321 Claire Power   ESSC 1068 18.52 0.17.40 5.0
6 DEVOTI D-ZERO 282 Jono Holland   ESC 1029 18.13 0.17.42 6.0
7 RS 600 979 Luke South   ESC 916 16.26 0.17.56 7.0
8 DEVOTI D-ZERO 268 Simon Robinson   ESSC 1029 18.28 0.17.57 8.0
9 LASER RADIAL 61740 Wendy Reynaud   ESSC 1142 20.33 0.18.00 9.0
10 LASER RADIAL 202551 Sophie Taylor   ESSC 1142 20.43 0.18.08 10.0
11 LASER RADIAL 177910 Sam Bradshaw   ESC 1142 20.50 0.18.15 11.0
12 DEVOTI D-ZERO 173 Peter Jenkins   ESC 1029 20.07 0.19.33 12.0
13 RS AERO 9 2170 Greg Eaton   ESC 1014 DNS   20.0
13 RS AERO 7 3286 John Derbyshire   ESC 1068 DNS   20.0
13 FINN 89 Matt Johnson   ESSC 1049 DNS   20.0
13 DEVOTI D-ZERO 151 James Jenkins   ESC 1029 DNS   20.0
13 RS 200 4 Ian Jubb Stephanie Badcock ESC 1046 DNS   20.0
13 2000 21527 Rob Southern Camilla Southern ESC 1109 DNF   20.0
13 DEVOTI D-ZERO 176 Ben Oakley   ESC 1029 DNS   20.0

www.emsworthsc.org.uk/results/results-2020
sailing@emsworthsc.org.uk

www.emsworthslippersc.org.uk/results
dinghies@emsworthslippersc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com