Top white facebook2x Top white twitter2x Top white youtube2x Top white instagram2x Top white phone2x 01243 372850 Top white email2x Email us Top white search2x Basket Login
Home / Dinghies / Trophies / Curtis Plate
☰ More
Home / Dinghies / Trophies / Curtis Plate

Curtis Plate

876611 orig

The Curtis Plate is a finely engraved salver and a winner's board presented in 1965 by L.N. Stannah and the Club Committee to commemorate the services to the Club by Vice Admiral B Curtis. He served the longest unbroken term as Commodore from 1937 to 1953. In recognition of his extraordinary service to the Club, the rank of Club Admiral was created for him and held from 1960 until his death in 1965.

The Curtis Plate is the one trophy at the Club whose winners are displayed on a board in the Club Snug bar.

The trophy is raced for on a Open fleet basis in a long distance race going round buoys outside the harbour, and is part of the Commodore's Cup series of races.

Year Helm Crew Class Sail number Boat name
1965 SG Barker Wayfarer 124 Enchantress
1966 MJ Enderby 505 1904 Edelweiss
1967 ANR Stannah 505 3038 Mr Magoo
1968 JWF Briggs Kestrel 288 Lulu
1969 JSW Locke 505 3038 Your 'Onour
1970 AE Monk Wayfarer 968 Spinaway
1971 John Davis Wayfarer 1138 Westwind II
1972 EB Raybould Kestrel 456 Moby Dick
1973 FNM Pusinelli Solo 1312 Noloa
1974 FNM Pusinelli Solo 1312 Noloa
1975 GA Smith Wayfarer 2688 Pearl Fisher
1976 M Wyatt Wayfarer 4174 Whimbrel II
1977 GA Smith Wayfarer 2688 Pearl Fisher
1978 FNM Pusinelli Solo 1312 Noloa
1979 Jonathan Townsend Wayfarer 68 Blue Chiffon
1980 Simon Bloxham Laser 81270 Chocolate Brownie
1981 Phil Poyner Scorpion 1729 Oxygene
1982 Roger Bleasby Wayfarer 6494 Masquerade
1983 Trevor Newley Wayfarer 998
1984 Roger Bleasby Wayfarer 6494 Masquerade
1985 Jonathan Townsend Osprey 1220 The Coming Thing
1986 NV Carter Wayfarer 8100 Out of the Blue
1987 Jonathan Townsend Osprey 1241 The Innocent
1988 Jonathan Townsend Osprey 1241 The Innocent
1989 NV Carter Wayfarer 8100 Out of the Blue
1990 Ian Groom Rob Groom Laser II 2038 Overdraft
1991 Liz Rushall Fireball 13697 Albert
1992 Mark Rushall Fireball 13697 Albert
1993 Marcus Lawson Laser II 8406 Laysawake Too
1994 Phil Poyner Laser II 9461
1995 Tim Weeden Mel Millar RS400 415
1996 John Davis
1997 Tim Weeden Mel Millar RS400 548 Strimmer
1998 Not sailed
1999 Neil Mant Cath Mant Buzz 517 Henry the Wasp
2000 Not sailed
2001 Not sailed
2002 Not sailed
2003 Not sailed
2004 Not sailed
2005 Alex Johnson Angela Johnson RS400 657
2006 Not sailed
2007 Liz Rushall Mark Rushall Laser 4000 4590
2008 Max Yoward, ESSC Pete McCoy RS500 973
2009 Alex Mothersele Hamish Ellis 29er
2010 Alex Johnson Angela Johnson RS400 657
2011 Dave Acres RS300
2012 Dave Acres RS300 480
2013 Jemima Lawson Lily Summers 420
2014 Not sailed - weather
2015 David Patterson Contender 693
2016 Jonathan Townsend Barbara Langford 2000 21431 Jambo II
2017 David Patterson Contender 693
2018 Simon Townsend Sara Townsend RS400 1062
2019 Dave Acres RS300 400
2020 Not sailed - COVID-19
2021
© 2021 Emsworth Sailing Club powered by Sailing Club Manager