Top white facebook2x Top white twitter2x Top white youtube2x Top white instagram2x Top white phone2x 01243 372850 Top white email2x Email us Top white search2x Basket Login
Home / Dinghies / Trophies / Yeo Challenge Cup
☰ More
Home / Dinghies / Trophies / Yeo Challenge Cup

Yeo Challenge Cup

864271 orig

In 1931 the Rear Commodore G Yeo, Esq. presented the Yeo Challenge Cup for a race in Chichester Harbour for 12 foot restricted class dinghies. This was re-allocated in 1959 for a general handicap for 16 foot overall dinghies, this has now been waived. It is now a General Handicap down harbour race, part of the Commodore's Cup.

Details of the pre-war winners cannot be traced, but the base is engraved (marked as *). It appears that there was a second Yeo Cup, as the Club Sailing log contains the following winners.

Year Helm Crew Class Sail number Boat name
1937 Miss Glanville Firefly 12 Shearwater
1938 HC Martell Firefly 16 Teal
1946 HC Martell
1947 Mrs Gatehouse
1948 Mr Wright, DQSC
1949 AH Malby, DQSC
1950 J Malby, DQSC
1950 RW Murray Firefly 435 Smew
1951 AH Malby, DQSC
1951 EJ Bailey Emsworth OD 4
1952 JG Parham, ESSC
1952 P Gordon-Smith Firefly 590 Poochi
1953 JG Parham, ESSC
1953 Miss N Dewhurst Emsworth OD 12 Overdraft
1954 JG Parham, ESSC
1954 Miss N Dewhurst Emsworth OD 12 Overdraft
1955 B Harris Emsworth OD 6
1956 Miss YP Watson Solo 17 Betsy
1957 Mrs RC Outen Merlin 502 Korin
1958 TJ Tyrrell, BSC
1958 EJ Bailey Emsworth OD 15 Makeway
1959 --reallocated in 1959 for general handicap race of 16' overall or shorter--
1959 EJ Bailey Emsworth OD 15 Makeway
1960 JB Mace Albacore 783 Jocylyn
1961 PR Johnson Emsworth OD
1962 RC Notley AD Inglis Wayfarer 68 Blue Chiffon
1963 VH Stallworthy Wayfarer 490 Milky Way
1964 RW Murray Finn 44
1965 JB Mace Enterprise 7018 Goodness Gracious Me
1966 AJM Bailey Wayfarer 1057 Persephone
1967 AE Monk Wayfarer 968 Spinaway
1968 AE Monk Wayfarer 968 Spinaway
1969 HR Kindersley Kestrel 301 Steady Girl
1970 AE Monk Wayfarer 968 Spinaway
1971 HR Kindersley Kestrel 301 Steady Girl
1972 EB Raybould Kestrel 456 Moby Dick
1973 HR Kindersley Kestrel 301 Steady Girl
1974 Chris Ellingham Laser 13366 Piglet
1975 SAW Becker Laser 3199 Mr Micawber
1976 JS Steels Solo 1342 Marise IV
1977 Mike Powell Laser 41311 Delicious II
1978 Chris Ellingham Laser 54425 Eeyore
1979 JS Steels Laser 3692 Snibbo
1980 Jonathan Townsend Wayfarer 6288 Devon Pickle
1981 Simon Bloxham Laser 81270 Chocolate Brownie
1982 CB McKinnon Fireball 12718 Fuzzball
1983 Trevor Newley Wayfarer 998
1984 Trevor Newley Wayfarer 998
1985 Ian Groom Laser 68961 Flying Kipper
1986 Roger Bleasby Wayfarer 6494 Masquerade
1987 Jonathan Townsend Wayfarer 6288 Devon Pickle
1988 Joe Burnie Laser 130523 Samedi
1989 Phil Poyner Laser II 7199
1990 RBD Lang Wayfarer 8900 Master Blaster
1991 Jonathan Townsend Osprey 1241 The Innocent
1992 RBD Lang Wayfarer 8900 Master Blaster
1993 Anthony Reeves Laser 138279 New Jack
1994 Trevor Newley Wayfarer 998
1995 D Latta Laser II 8751
1996 Michael Straw
1997 Neil Mant Cath Mant Buzz 517 Henry the Wasp
1998 Tim Weeden Mel Millar RS400 548 Strimmer
1999 Ben Oakley Laser 4000
2000 Geoff Palmer Laser 167947
2001 Geoff Palmer Laser 167947
2002 Geoff Palmer Laser 167947
2003 Geoff Palmer Laser 167947
2004 Anthony Reeves Osprey 959
2005 Jonathan Townsend Anthony Reeves
2006 Phil Poyner Jill Poyner RS200 1004
2007 Trevor Newley Giles Bowman Wayfarer 998
2008 Cath Mant Laser 4.7 5
2009 Simon Townsend Ben Townsend National 12 3429 Billy the Hoover
2010 Neil Mant
2011 Ruth Allan Tess Allan 29er
2012 Jonathan Townsend Barbara Langford 2000 21431
2013 Dave Acres RS300 480
2014 Ben Davis Finn
2015 David Patterson Contender 693
2016 Bill Tucker Matt Townsend RS400
2017 Phil Poyner Jill Poyner RS200
2018 Jon Powell Musto Skiff 248
2019 Charlie South Laser
2020 Not sailed - COVID-19
2021 Patrick Bonner Laser 216001
© 2021 Emsworth Sailing Club powered by Sailing Club Manager