Top white facebook2x Top white twitter2x Top white youtube2x Top white instagram2x Top white phone2x 01243 372850 Top white email2x Email us Top white search2x Basket Login
Home / Dinghies / Trophies / Locke Trophy
☰ More
Home / Dinghies / Trophies / Locke Trophy

Locke Trophy

859873 orig

Presented in 1963 by WF Locke, Esq., for a race in Fireflies.

Year Helm Crew Class Sail number Boat name
1963 Mike Enderby Firefly 2488 Mistral
1964 SJN Barker Firefly 1618 Sue Anna
1965 RS Kent Firefly 2878 Houndog
1966 SJN Barker Firefly 1618 Sue Anna
1967 Not sailed

--re-allocated in 1968 for a general handicap special race--
1968 Chris Ellingham Enterprise 5388 Oliver
1969 John Locke 505 3038 Your 'Onour
1970 Chris Ellingham Contender 31 Miss Tender
1971 Mike Enderby 505 4040 Sundance
1972 HR Kindersley Kestrel 301 Steady Girl
1973 AE Monk Albacore 1604 Spinaway III
1974 Chris Ellingham Laser 13366 Piglet
1975 EB Raybould Kestrel 456 Moby Dick
1976 EB Raybould Kestrel 456 Moby Dick
1977 JS Steels Laser 19579 Snibbo
1978 Chris Ellingham Laser 54425 Eeyore
1979 GA Smith Wayfarer 2688 Pearl Fisher
1980 Jonathan Townsend Wayfarer 6288 Devon Pickle
1981 Mike Powell Laser 88669 Konstabel Els
1982 Jonathan Townsend Wayfarer 6288 Devon Pickle
1983 Jonathan Townsend Wayfarer 6288 Devon Pickle
1984 Trevor Newley Giles Bowman Wayfarer 998
1985 Guy Durham Wayfarer 3789 Blu-Tack
1986 Jonathan Townsend Osprey 1220 Up & Coming
1987 RS Pratt National 12 3206 Jouster
1988 Roger Bleasby Wayfarer 6494 Masquerade
1989 Chris Treagust Europe 66 Click
1990 RA Johnson Laser 138287 Greg
1991 Tim Weeden Laser 137166 The Other Woman
1992 GJ Palmer Laser 144997 Desmond
1993 Liz Rushall Fireball 14372
1994 Simon Baber Albacore 7518 Reckless Rat
1995 Trevor Newley Giles Bowman Wayfarer 998
1996 John Davis Wayfarer 981 Rebecca
1997 Tim Weeden Mel Millar RS400 548 Strimmer
1998 Tim Weeden Mel Millar RS400 548 Strimmer
1999 Neil Mant Cath Mant Buzz 517 Henry the Wasp
2000 Neil Mant Cath Mant Buzz 517 Henry the Wasp
2001 Neil Mant Cath Mant Buzz 517 Henry the Wasp
2002 Not sailed
2003 Simon Townsend Annie Porter RS400 557
2004 Jonathan Townsend Anthony Reeves Osprey 959
2005 Alex Johnson Angela Johnson RS400 657
2006 Tom Tredray Laser

--re-allocated in 2006 for Multi Series--
2007 Tom Tredray Laser
2008 Trevor Newley Giles Bowman Wayfarer 998
2009 Simon Townsend Ben Townsend National 12 3429 Billy the Hoover
2010 Harry Derbyshire
2011 Trevor Newley Giles Bowman Wayfarer 998
2012 Jonathan Townsend Barbara Langford 2000 21431
2013 Simon Townsend Sara Townsend RS400
2014 Trevor Newley Giles Bowman Wayfarer 998
2015 Sam Tweedle Laser 98
2016 Dave Acres RS300 400
2017 Jonathan Townsend Barbara Langford 2000 21431
2018 Simon Townsend Sara Townsend, Anna Fordham RS400 1062
2019 Dave Acres RS300 400
2020 Patrick Bonner Laser Radial 216001
© 2021 Emsworth Sailing Club powered by Sailing Club Manager