Top white facebook2x Top white twitter2x Top white youtube2x Top white instagram2x Top white phone2x 01243 372850 Top white email2x Email us Top white search2x Basket Login
Home / Dinghies / Trophies / Spinnaker Cup
☰ More
Home / Dinghies / Trophies / Spinnaker Cup

Spinnaker Cup

884869 orig

Presented in 1934 by Commander CNE Currey, RN and Mrs Currey as a trophy for a general handicap race. Now sailed for as a down harbour race, as part of the Commodore's Cup series.

Year Helm Crew Class Sail number Boat name
1934 Miss B Brewis Firefly 17 Whimbrel
1935 Miss YP Watson Emsworth OD 2
1936 Miss D Lavertine Emsworth OD 1
1937 HLG Davidson Merlin Rocket
1938 Harvey J Dixon Emsworth OD 11 Undine
1946 AJL Murray Emsworth OD 6
1947 AJ Wheeler Emsworth OD 7
1948 Miss YP Watson Solo 17 Betsy
1949 RW Murray Firefly 435 Smew
1950 Miss YP Watson Solo 17 Betsy
1951 AD Murray Firefly 435 Smew
1952 RW Murray Firefly 435 Smew
1953 Miss YP Watson Solo 17 Betsy
1954 EJ Bailey Emsworth OD 5
1955 JB Mace Firefly 1233 Zigeuner
1956 JB Mace Firefly 1233 Zigeuner
1957 WG Hutson Jolly Boat 62 Juno
1958 RSH Mant Rocket 384 Imalone
1959 EJ Bailey Emsworth OD 15 Makeway
1960 WG Hutson Jolly Boat 62 Juno
1961 AB Cole Emsworth OD 5
1962 EJ Bailey Emsworth OD 15 Makeway
1963 ANR Stannah HS Hall Wayfarer 343 Fiddle
1964 Mike Enderby Firefly 2488 Mistral
1965 WG Hutson Jolly Boat 345 Juno II
1966 P Gaunce 505 1734 Lotus Eater
1967 AE Monk Wayfarer 968 Spinaway
1968 AE Monk Wayfarer 968 Spinaway
1969 JWF Briggs Kestrel 288 Lulo
1970 EB Raybould Kestrel 456 Moby Dick
1971 JSW Locke 505 3873 The Thrashing Machine
1972 John Davis Wayfarer 1138 Westwind II
1973 PR Gibson Kestrel 807 Arua
1974 Chris Ellingham Laser 13366 Piglet
1975 EB Raybould Kestrel 456 Moby Dick
1976 FNM Pusinelli Solo 1312 Noloa
1977 JS Steels Laser 19579 Snibbo
1978 Jonathan Townsend Wayfarer 68 Blue Chiffon
1979 FNM Pusinelli Solo 3173 Nosloa
1980 Mike Powell Laser 77550 Retsina
1981 Jonathan Townsend Wayfarer 6288 Devon Pickle
1982 HG Walker Solo 3166 Go
1983 HG Walker Solo 3166 Go
1984 Trevor Newley Wayfarer 998
1985 CB McKinnon Firefly 3042 Celtic Fire
1986 Roger Bleasby Wayfarer 6494 Masquerade
1987 Richard Johnson Laser 74831 Freedom
1988 Mark Allerston Laser 130591 Slug
1989 Richard Johnson Laser 130649 Relax
1990 Trevor Newley Wayfarer 998
1991 Phil Mant Laser 142208 Holy Smoke
1992 Phil Mant Laser 142208 Holy Smoke
1993 John Davis Wayfarer 981 Rebecca
1994 Doug Latta Laser II 9571
1995 Neil Mant Cath Mant Buzz 517 Henry the Wasp
1996 Mike Straw Laser 5000
1997 Tim Weeden Mel Millar RS400 548
1998 Tim Weeden Mel Millar RS400 548
1999 Not sailed
2000 Neil Mant Cath Mant Buzz 517 Henry the Wasp
2001 Neil Mant Cath Mant Buzz 517 Henry the Wasp
2002 Neil Mant Cath Mant Buzz 517 Henry the Wasp
2003 James Leeming Laser 107331
2004 Jonathan Townsend Anthony Reeves Osprey 959
2005 Jonathan Townsend Anthony Reeves Osprey 959
2006 Alex Johnson Angela Johnson RS400 657
2007 Anthony Reeves Osprey 959
2008 Mike Miles ISO 1153
2009 Not sailed
2010 Neil Mant
2011 Ruth Allan Tess Allan 29er
2012 Hugh Watson Chips Howarth RS800
2013 Jonathan Townsend Barbara Langford Merlin Rocket
2014 Jonathan Townsend Barbara Langford 2000 21431
2015 Ben Oakley Devoti D-Zero 176
2016 David Patterson Contender 693
2017 David Patterson Contender 693
2018 Dave Acres RS300 400
2019 Not sailed - weather
2020 Not sailed - COVID-19
2021
© 2021 Emsworth Sailing Club powered by Sailing Club Manager