Top white facebook2x Top white twitter2x Top white youtube2x Top white instagram2x Top white phone2x 01243 372850 Top white email2x Email us Top white search2x Basket Login
Home / Dinghies / Trophies / Dolphin Challenge Cup
☰ More
Home / Dinghies / Trophies / Dolphin Challenge Cup

Dolphin Challenge Cup

859779 orig

Presented anonymously in 1966 as a points trophy for slow handicap racing, but now re-allocated and awarded as the trophy for one of the general handicap special events.

Year Helm Crew Class Sail number Boat name
1966 HR Kindersley Kestrel 301 Steady Girl
1967 AE Monk Wayfarer 968 Spinaway
1968 AE Monk Wayfarer 968 Spinaway
1969 HR Kindersley Kestrel 301 Steady Girl
1970 S Raven 505 3737 Easy Rider
1971 JSW Locke 505 3873 The Thrashing Machine
1972 JSW Locke 505 4432 Miss Hit
1973 EB Raybould Kestrel 456 Moby Dick
1974 FNM Pusinelli Solo 1312 Noloa
1975 WB Mansell Laser 12283 K2
1976 WB Mansell Laser 12283 K2
1977 Mike Powell Laser 41311 Delicious II
1978 Mike Powell Laser 54481 Rockalaser Baby
1979 Mike Powell Laser 54481 Rockalaser Baby
1980 Jonathan Townsend Wayfarer 6288 Devon Pickle
1981 Jonathan Townsend Wayfarer 6288 Devon Pickle
1982 Chris Treagust Laser 7297 Imalone
1983 Guy Durham Albacore 1837 Rusty Miss
1984 Jonathan Townsend Wayfarer 6288 Devon Pickle
1985 Roger Bleasby Wayfarer 6494 Masquerade
1986 C Morgan Solo 3404 The Mohock
1987 RT Groom Laser II 2038 Overdraft
1988 RB Lang Wayfarer 3396 Hubbub
1989 RT Groom Laser II 2038 Overdraft
1990 Jonathan Townsend Osprey 1241 The Innocent
1991 G Swift Laser II 8304 Bora Bora
1992 Phil Poyner Jill Poyner Laser II 8306
1993 John Davis Wayfarer 981 Rebecca
1994 Simon Baber Albacore 7145 Hitch Hika
1995 Tim Weeden Mel Millar RS400 415
1996 Phil Mant Albacore 7518 Reckless Rat
1997 Tim Weeden Mel Millar RS400 548 Strimmer
1998 Tim Weeden Mel Millar RS400 548 Strimmer
1999 Tim Weeden Mel Millar RS400 548 Strimmer
2000 Not sailed - weather
2001 Anthony Reeves Laser
2002 Simon Townsend Annie Porter RS400
2003 Simon Baber Albacore 7145 Hitch Hika
2004 Matt Best Laser 130158
2005 Trevor Newley Giles Bowman Wayfarer 998
2006 Joe Burnie RS400 973
2007 Trevor Newley Giles Bowman Wayfarer 998
2008 Simon Pettit Finn 573
2009 Simon Townsend Ben Townsend National 12 3429 Billy the Hoover
2010 Matthew Townsend
2011 Trevor Newley Giles Bowman Wayfarer
2012 Vikki Payne Stephanie Orton 29er 1960
2013 Vikki Payne Stephanie Orton 29er 1960
2014 Dave Acres RS300 480
2015 Jonathan Townsend Barbara Langford 2000 21431 Jambo II
2016 Tom Tredray RS Aero 9
2017 David Patterson Contender 693
2018 Ben Oakley Devoti D-Zero 176
2019 Gareth Tweedle Europe 406
2020 Not sailed - COVID-19
2021 Patrick Bonner Laser 216001
© 2021 Emsworth Sailing Club powered by Sailing Club Manager